کد خبر: 682تاریخ انتشار : ۷:۱۴:۲۳ - پنج شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴

حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز : بهترین آدم‌ها را مثل آقای شاپور مرحبا در آستارا رد کرده‌اند.من هم از شورای نگهبان خواهش می‌کنم تحقیق بیشتری کند. بنده هم از این رد صلاحیت‌ها ناراحت هستم. بعضی از افراد خوشنام که عزت و احترام بین مردم دارند، زیر آبشان زده شده است!‌ ظاهرا بعضی درباره آدم‌ها اطلاعات غلط داده‌اند. در شهرستان‌ها این کار صورت گرفته است. من واقعا دلم می‌خواهد شورای نگهبان تجدید نظری داشته باشد.

جعفر شجونی در گفت‌وگو با آرمان: عزادار رد صلاحیت‌ها هستیم! آرمان- محمد سادات هندی: حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز و از روحانیون اصولگرایی است که به انتقادهای تند و تیزش از اصلاح‌طلبان مشهور است. در حرف‌های او صداقتی است که مخاطب را همراه می‌کند. او همان چیزهایی را می‌گوید که بدان باور دارد. […]

جعفر شجونی در گفت‌وگو با آرمان:
عزادار رد صلاحیت‌ها هستیم!
آرمان- محمد سادات هندی: حجت‌الاسلام جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز و از روحانیون اصولگرایی است که به انتقادهای تند و تیزش از اصلاح‌طلبان مشهور است. در حرف‌های او صداقتی است که مخاطب را همراه می‌کند. او همان چیزهایی را می‌گوید که بدان باور دارد. شجونی این‌بار نیز با گشاده‌رویی پاسخگوی سوالات «آرمان» بود. وی از رد صلاحیت‌ها که برخی از چهره‌های اصولگرا را نیز در بر گرفت اظهار گلایه کرد و با این حال گفت که نمی‌تواند به آسانی دل از شورای نگهبان بکند و خواهان آن شد که این شورا در رد صلاحیت‌ها تجدیدنظر کند.

حاج آقا از ائتلاف اصولگرایان چه خبر؟ ظاهرا اصولگرایان در حال حرکت به سمت وحدت هستند.

راستش من دو سفر به تبریز و بروجرد داشتم. به همین علت از اینکه آقایان در حال چه کاری هستند خبر دقیقی ندارم. اما امروز (سه شنبه) جلسه‌ای داریم که باید دید به کجا رسیده‌ایم و وحدت در چه مرحله‌ای است. ما امیدواریم که اکثریت مجلس دست اصولگرایان باشد.

قرار بود که آقایان لاریجانی و قالیباف نماینده‌ای به جلسه شورای اصولگرایان بفرستند. این اتفاق افتاده است؟

از آن نیز خبری ندارم. اما همه اصولگرایان به دنبال وحدت و اجماع کامل هستند.

shojouni

نتیجه بررسی هیات‌های نظارت هم اعلام شد و شاهد رد صلاحیت گسترده‌ای بودیم که در همین دو روزی که از اعلام نتایج گذشته است سبب گلایه‌هایی شده است. شما انتظار این میزان از رد صلاحیت‌ها را داشتید؟

والا نه. من بسیاری از آدم‌های محترم و متدین در آستارا و فومن که خودم متعلق به همان خطه هستم و همین طور تبریز که رد صلاحیت شده‌اند را می‌شناسم. در واقع این رد صلاحیت‌ها باعث دلخوری ما شده است. من امیدوارم که شورای نگهبان تجدیدنظری کند. البته هر صندلی مجلس ۴۳ نفر مشتری دارد و معلوم نیست که اصلا اینها وقت کرده باشند صلاحیت همه این ۱۲ هزار نفر را موبه مو بررسی کرده باشند یا نه. باید از آقایان سوال کرد که چطور در این وقت کم این کار را کرده‌اند. بنده هم از این رد صلاحیت‌ها ناراحت هستم. بعضی از افراد خوشنام که عزت و احترام بین مردم دارند، زیر آبشان زده شده است!‌ ظاهرا بعضی درباره آدم‌ها اطلاعات غلط داده‌اند. در شهرستان‌ها این کار صورت گرفته است. من واقعا دلم می‌خواهد شورای نگهبان تجدید نظری داشته باشد.

همان روزی که اعلام شد قرار است تحقیقات محلی صورت گیرد، خیلی‌ها از این مساله انتقاد کردند.

این رد صلاحیت‌ها نه به نفع شورای نگهبان است و نه به نفع دیگران. بهتر است در تصمیم‌گیری‌ها تجدید نظر شود.

آقای روحانی در نشست خبری اخیرشان گفتند که از همه اختیارات ریاست‌جمهوری شان برای مساله رد صلاحیت‌ها استفاده می‌کنند. چه کاری از ایشان به عنوان رئیس‌جمهور ساخته است؟

خب ایشان رئیس‌جمهور مملکت است و در حد خودش اختیاراتی دارد. ان‌شاءا… که بتوانند رایزنی کنند و کاری صورت بدهند. رئیس‌جمهور رئیس مردم است. بالاخره می‌تواند کارهایی بکند. من هم از شورای نگهبان خواهش می‌کنم تحقیق بیشتری کند. ما هم خودمان برای رد صلاحیت‌ها عزاداریم. بهترین آدم‌ها را مثل آقای (شاپور) مرحبا در آستارا رد کرده‌اند. بهترین جوان‌هایی که تحصیلکرده هستند، مثل آقای مهندس زبردست را در فومن رد کرده‌اند. آدم‌هایی که ولایت‌مدار هستند. من پریشب در تبریز بودم. حاج سلمان (خدادادی؟!) که آدمی است که قبلا نماینده مردم در مجلس بوده است و آبروی زیادی در بین مردم آذربایجان دارد را رد کرده‌اند. خب آخر ما هم باید بفهمیم! متاسفانه دست ما کوتاه است.

اگر مردم ببینند خیلی از کاندیداهای مورد علاقه‌شان رد صلاحیت شده‌اند، مشارکت مردم کم نمی‌شود؟

مردم ما می‌فهمند که باید این نظام را نگه دارند. بعضی از اشتباهات برخی از نهاد‌ها را نباید دلیل بر عیب نظام بدانند. بنده انقلابی‌ام. اگر بگویند پسرت را زندانی کرده‌اند، من نباید اعتراض کنم. باید بروم تحقیق کنم ببینم به چه علت زندانی کرده‌اند. ما نمی‌توانیم نظام را فدای خودمان کنیم. باید رفت و انتقاد و اعتراض کرد و نامه نوشت. حالا تا چند روز دیگر همه‌چیز مشخص می‌شود.

ظاهرا قرار است آقای لاریجانی هم درباره رد صلاحیت‌ها با شورای نگهبان رایزنی کنند. به نظر شما این رایزنی‌ها تاثیری دارد؟

نمی‌دانم. باید منتظر ماند و دید.

حاج آقا روز اجرا شدن برجام هم مصادف شد با اعلام بررسی صلاحیت‌ها. به نظر شما اجرا شدن برجام می‌تواند در بهبود اقتصاد کشور اثرگذار باشد؟

ما به امید زنده‌ایم. پیامبر اکرم فرمودند: اگر امید نبود هیچ باغبانی درخت نمی‌کاشت. اگر امید نبود هیچ مادری به نوزادش شیر نمی‌داد. من پریروز در هواپیما بودم. تیتر روزنامه‌ای را دیدم که نوشته بود برجام ما را خوشحال کرد، رد صلاحیت ما را بد حال کرد. این حرف را بزرگ‌ترها باید بشنوند و رسیدگی کنند.

آقای ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌هایی که بر اساس ماده ۲۸ انجام شده است، گفته‌اند ممکن است برخی اعتقاد به اسلام داشته باشند اما التزام عملی نداشته باشند یا به نظام اعتقاد داشته باشند، اما در عمل این موضوع احراز نشود. شما با این استدلال موافقید؟

والا من نمی‌توانم به سادگی دل از شورای نگهبان بکنم. چون شش نفر از اینها از فقها هستند و شش نفر هم از حقوقدانان. باید دید که آن چهار مرجعی که درباره بررس صلاحیت اشخاص به شورای نگهبان اطلاع می‌دهند، الهی عمل کرده‌اند یا خیر؟ باید از شورای نگهبان پرسید نه از شجونی.


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=141224

This site is protected by WP-CopyRightPro